Devět medailí – historicky nejúspěšnější Olympiáda dětí a mládeže

V posledním prázdninovém týdnu se uskutečnila další LODM, tentokrát v Libereckém kraji. Hostitelskými městy byli Liberec, Jablonec a Bedřichov. Ubytování pro atlety bylo zajištěno v Liberci na kolejích Technické Univerzity, atletické disciplíny však probíhaly v Jablonci. Krom drobných nedostatků v prvních dnech organizace probíhala dobře, a tak se závodníci mohli plně soustředit na podávání co nejlepších výkonů.

O největší úspěch se postarala hradišťská Karolína Mitanová, která ze 7. dráhy se soupeřkami za zády rozběhla závod neuvěřitelně, a toto tempo se jí na rozdíl od soupeřek podařilo udržet. V cíli tak slavila vítězství v čase 38,73 což je čas pouze 12 setin od národního rekordu Adély Novotné. Druhou medaili přidala na 60 m. Časem 7,76 s si dosprintovala pro stříbrnou medaili.

Další dvojnásobnou medailistkou byla mladší žákyně Adéla Hanáková z Valašského Meziříčí. První medaili získala v běhu na 60 m překážek v perfektním čase 9,53 s. V konkurenci závodnic z Čech, v čele s Kateřinou Šebrlovou, to stačilo na třetí místo. O dvě hodiny později pak mohla slavit, když posledním pokusem v dálce posunula hodnotu svého osobního rekordu na 5,12 cm a o pouhý jeden centimetr zvítězila.

Holky se ve čtvrtek večer podívaly na závěrečný ceremoniál mezi nejúspěšnější atlety Olympiády.

Třetí zlato přidala v oštěpu valašskomeziříčská Tereza Lieblová, která doslova deklasovala konkurenci a prakticky po druhém pokusu nebylo o vítězce pochyb. Výkon 42,36 m rozhodně stojí za zmínku. Terka přidala ještě 5. místo ve skoku do výšky v novém osobním rekordu 153 cm.

Podobný průběh v náš prospěch měla také soutěž chlapců, avšak s hořkým posledním pokusem. Celou dobu byl totiž ve vedení valašskomeziříčský Roman Brandtner a jeho výkon 54,17 byl dlouhý čas neohrožen. Až v posledním pokusu se vzepjal Kříž z Prahy a přehodil Romana. Roman už bohužel neměl možnost zareagovat, díky nesmyslnému řazení ve finálových pokusech, a tak se musel spokojit se druhým místem.

Rozhodně největším překvapením byla medaile uherskohradišťského žáka Petra Meindlschmidta ve skoku vysokém, který dělá atletiku teprve několik týdnů. Výška 161 cm na 1. pokus, a samozřejmě výrazné vylepšení osobního rekordu, znamenala bronzovou medaili. Peťa ještě bojoval ve finále skoku dalekého a na medaili také moc nechybělo. Nový osobák 540 cm dokázal skočit v protivětru 4,7 m/s, což stačilo na skvělé 4. místo.

Co se nepovedlo v dálce Peťovi Meindlschmidtovi, povedlo se zlínskému Sedlářovi. Extrémně nabitá soutěž dálkařů slibovala skvělé výkony. Závodníci tato očekávání naplnili do puntíku, první osmička znamenala skok přes 630 cm a nejlepší trojice se vlezla do pouhých 7 cm. Petr Sedlář předvedl výkon 669 cm (OR) a obsadil 3. místo za 2. Halátkem a 1. Šafářem. Peťa se ještě postavil na start finále 100 m př., kde v extrémně nabité konkurenci obsadil 7. místo za čas 13,76 s.

Čtvrtý bronz a celkově 9. medaili získal valašskomeziříčský Jan Svozil ve vrhu koulí (14,56 m). Honza patřil do užšího okruhu favoritů už před soutěží a své pozice se rozhodně nezalekl, naopak zabojoval a zaslouženě si z Jablonce odvezl bronz.

Skvělé výkony nepředvedli pouze medailisté, naopak téměř každý si dokázal vytvořit osobní rekord, někteří výrazně. Zároveň se podařilo získat také mnoho umístění mezi nejlepšími šesti:
Ladislav Janča – výška 184 cm 4. místo
Petr Bártek – výška 180 cm 6. místo
Jan Sedlář – 300 m 37,14 s 6. místo
Natálie Skopálková – 60 m př. 10,13 – 6. místo (9,92 s z rozběhu)
Adéla Mullerová – hod oštěpem 37,66 m 6. místo

Rád bych touto cestou poděkoval všem trenérům za skvělou přípravu atletů a jejich kázeň na právě skončené ODM 2019. Letošní olympiáda byla z hlediska atletiky tou nejúspěšnější, dokázali jsme posbírat celkem 9 medailí, což se nikdy od roku 2003 ještě nepodařilo. Velký podíl na úspěchu měla skvělá parta, která se vytvořila. Děti si přály, fandily, motivovaly se, zároveň si úžívaly každý moment, a to všechno při skvělé kázni, hodné sportovcům. Mohlo tomu pomoci i dvoudenní soustředění, které se nám podařilo uspořádat (výraznou zásluhu má Standa Laciga). Štafety sice nakonec nedopadly podle představ, i když všichni víme, že jsme na to měli, ale každá chyba na předávce se tvrdě platí a při zvolené taktice, kdy jsme upřednostnili individuální výkony sportovců před štafetou, nebyl během celého týdne čas na jakékoliv zkoušení. 

Souhrnem jsem nadšený z uplynulého týdne a věřím, že náš kraj směřuje správným směrem. Pro zajímavost chlapci se umístili na 7. místě, dívky 5. 
Ještě jednou velké díky za celý trenérský tým, který dohlížel na hladký průběh ODM. 
Těším se na další spolupráci.

Jiří Kadla ml. 

 

Print Friendly, PDF & Email

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*